Zemin Boyama Sistemleri - SIK SORULAN SORULAR (SSS)
SIK SORULAN SORULAR (SSS)

 

(1) ZBS ZEMİN BOYASI'nı SU İZOLASYONU İÇİN KULLANABİLİRMİYİM? :

ZBS Zemin Boyası ürünümüz su geçirimsizlik özelliğine sahiptir. Uygulandığı yüzeyin altına su geçirmez. Ancak, yoğun ve uzun ömürlü bir performans için, özellikle beton ve çimento esaslı zeminlerde, çatlama ve zemindeki çalışmalara karşı maximum esneklik kabiliyetine sahip, ZBS Water Cut BN şeffaf su izolasyon ürünümüzü kesinlikle uygulamalısınız. Sonrasında, üzerine, dilerseniz,  ZBS Zemin Boyası  uygulayarak, çifte bir izolasyon etkisi sağlamakla birlikte, zeminede renk vermiş olursunuz. Aynı zamanda alttaki ZBS Water Cut BN izolasyonuda koruma altında olur.

 

(2) SERAMİK ZEMİNİM VAR ALTA SU GEÇİRİYOR. NASIL İZOLE EDEBİLİRİM? :

Mermer, seramik, paledyen, granit, mozaik, çini v.b gibi zeminlerinizde, çatı, teras, otopark, açık ve kapalı alanlar, gibi her türlü zeminlerde kullanabileceğiniz, üzerinde yaya ve araç trafiğinin oluşturabileceği, darbe ve aşınmalara karşı, meteorolojik (güneş, kar,yağmur) koşullara karşı maximum dirençli, ZBS Şok Guard su izolasyon ürünümüzü çift kat olarak kullanabilirsiniz. Ürün, çok ince yapısı sayesinde, zemindeki derz, boşluk ve çatlaklar içinde ilerleyerek, içeride genleşir ve su kaçaklarına engel olur. Şeffaftır. Seramik yüzeyin görsel dokusunu kapatmaz. Yüzeyde kaydırma yapmaz. Seramiğin silinme ve temizlenme özelliğini bozmaz. 10 kg'lık 1 kovası ile çift katta ortalama 60-70 m2, tek katta 120-130 m2 alanı uygulayabilir. İşçilik gerektirmeden kendiniz rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ürünü tarafınıza, kullanımınıza hazır olarak, ücretsiz kargo ile sevk ediyoruz.  Ayrıca izolasyon yapılacak zeminde dikkat edilmesi gereken hususlarda mevcuttur. Bunların başında; Zeminde suyun göllenme yapmasına engel olabilecek bir meyil olmalıdır. Köşe ve kenarların ZBS 2K Zemin Tamir Macunu ile pahlanarak, uygulama öncesi, izolasyona hazır hale getirilmelidir. Şayet, çatı veya teras izolasyonu yapılıyorsa, mevcut olan parapet duvarlarında zeminden 30-45 cm yukarıya kadar uygulama genişletilmelidir. 

(3) BETON TERASIM (ÇATIM) VAR. ÜZERİ AÇIK. ALTA SU GEÇİRİYOR. NASIL İZOLE EDEBİLİRİM? :

Beton, şap, helikopter beton, mozik beton, v.b gibi çimento esaslı zeminlerinizde, çatı, teras, balkon, açık ve kapalı alanlar, gibi her türlü alanlarda kullanabileceğiniz, üzerinde yaya ve araç trafiğinin oluşturabileceği, darbe ve aşınmalara karşı, meteorolojik (güneş, kar,yağmur) koşullara karşı max.dirençli, ZBS Water Cut BN  su izolasyon ürünümüzü çift kat olarak kullanabilirsiniz. Yüzeyinizde çatlak, kabarma, kopan parçalar gibi deformasyonlar varsa,ZBS 2K Zemin Tamir Macunu  ile gerekli tamiratları yapabilirsiniz. Aynı ürünümüzle taras ve çatıların köşe ve kenarlarınıda doldurarak, pahlarsanız izolasyon etkisini çok ciddi artırmış olursunuz. Mevcut zeminde suyun göllenme yapmıyor olması ve suyun gidere doğru yönlendiği bir meyil olmuş olması gereklidir. ZBS Water Cut BN  ürününün çok ince yapısı sayesinde, betonun içinde ilerleyerek, genleşir ve su kaçaklarına engel olur. Esnek ve elastik yapısı sayesinde, ileride olabilecek çatlak ve deformasyonları absorbe eder. Beyaz şeffaf renktedir. Dilerseniz, sonrasında üzerine ZBS Zemin Boyası ürünümüzü uygulayarak, hem izolasyon etkisini ikiye katlarsınız. Hemde zemine renk vererek, alttaki ZBS Water Cut BN  izolasyonunuda koruma altına almış olursunuz. Böylece izolasyonun ömrüde uzamış olur.

 

(4) SERAMİK YÜZEYLERİMİ BOYAYARAK, RENKLENDİREBİLİRMİYİM?:

ZBS Zemin Boyası ürünümüz beton ve çimento esaslı zemin alanları için geliştirilmiştir. Seramik, granit, mermer, paledyen v.b zeminlere uygulama yapılmak istendiğinde,  kesinlikle, ZBS 2K Floor Plus ürünümüz kullanılmalıdır. Zira, bu tip yüzeylerde, beton yüzeyler gibi aderans (yapışma-tutunma) ortamı yoktur. ZBS 2K Floor Plus ürünümüz, (17+3) çift kompenantlı olarak satışa sunulmaktadır. Solvent içermeyen bağlayıcı özelliği taşıdığı için seramik, mermer, granit, paledyen v.b yüzeylerde mükemmel aderans etkisi oluşturur. Kolay temizlenir, su geçirmez, kaydırma yapmaz. Bir nevi sıvı seramik olarak nitelendirilebilir. Güneş gören alanlarda kullanılamaz. İnceltilmez. Sadece kendi kompenantı ile mix edilir. Kendine has ayrı bir renk kartelasına sahiptir. Ürünün linki içinde bu kartelaya ulaşabilirsiniz.  

Güneş gören açık alanlarda; seramik, mermer, granit, paledyen vb. zeminlere sahipseniz, yüzeyinizin doğal görüntüsünü kapatmayan. Ayrıca yüzeyinizde geç kirlenip, kolay temizlenme, kaydırmazlık (anti slip) ve maximum su izolasyonu direnci etkilere sahip, şeffaf olarak imal ettiğimiz ZBS Şok Guard ürünümüzü kullanabilirsiniz. 

 

(5) ZEMİNDE BULUNAN ÇATLAK VE YARIKLARIMIN TAMİR VE DOLGUSUNU NASIL YAPABİLİRİM?:

Zeminde bulunan çatlak ve kopan parçalar mevcut ise yada ağır yük trafiğinden kaynaklanan çukur, boşluk ve yarıklara sahipseniz  bu durumda ZBS Zemin Boyası ürünümüzü zemine uygulamadan önce ZBS 2K Zemin Tamir Macunu ürünümüz ile zeminde gerekli dolgu ve tamiratları yapmanız gerekmektedir. ZBS 2K Zemin Tamir Macunu ürünümüz çift kompenantlıdır. Ağır sanayi üretimi yapan sanayi kuruluşlarının Tarafınıza (15+4) 19 kg.'lık kova ambalajlarda takım olarak sevk edilir. Kullanmadan önce toz ve sıvı olan her iki kompenantı birbiri ile mix edip, macun kıvamına gelene kadar düşük devirli bir matkap ile max.1-2 dk. homojen olarak karıştırmalısınız. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus; bu ürün çok çabuk sertleştiğinden (ortam sıcaklığı 20-22cO), karışımı yaptıktan sonra min.15-35 dakikanız var. Bu süre içinde uygulamayı tamamlamış olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ürün sertleşerek, taş kesilir ve kullanılamaz hale gelir. Bu durumdan etkilenmemek için ürün belirtilen oranlarda, kullanacağınız kadar mix edilerek, tüketilmelidir. Ayrıca, ürünün kendine has kimyasal bir kokusu olduğu için uygulama yapılan alanın çok iyi havalandırılmış olması gerekmektedir. Kürlenmesini tamamladıktan sonra koku kalmaz.

 

(6) ZBS ZEMİN BOYASI UYGULAMADAN ÖNCE ZEMİNİ NASIL TEMİZLEMELİYİM?:

ZBS Zemin Boyası uygulamadan önce zeminin kesinlikle kuru (nemsiz), temiz ve kendini taşıyabilen yüzey olduğundan emin olunması gerekmektedir. Zemin temizliği  mümkün olduğunca süpürülerek yada hava püskürme ile toz ve parteküllerden arındırılarak yapılmalıdır. Çok mecbur kalınmadıkça su ile yıkama yapılmasından kaçınılmalıdır. Zira, yıkama sonrası yüzeydeki su kurusa bile, özellikle yüzeye işlemiş nem daha geç kuruyacağından ileride ürünün aderans (yapışma) kabiliyetini çok ciddi tehdit edecektir.  Zeminde yağ ve benzeri petrol türevli lekeler yada bölgeler varsa bu bölgelerde Selülozik Tiner kullanılarak temizlenmelidir. Asla Sentetik Tiner yada deterjan (çamaşır suyu, asit vb.) kullanılmamalıdır.

 

(7) ZBS ÜRÜNLERİNİ KENDİM UYGULAYABİLİRMİYİM? :

"ZBS" markasını oluştururken arzu ettiğimiz ve hedeflediğimiz en önemli hususların başında, Avrupa'da "do it yourself" (kendin yap) olarak isimlendirilen, tüketicilerimizin uygulamayı kendilerinin yapabiliyor olması baz alınmıştır. Bu yüzden, mümkün olduğunca, uygulamaya hazır imal ederek, ücretsiz kargo ile sevk etmekteyiz. Ürünlerimizin işçilik gerektiren tüm özelliklerini, üretim aşamasında, fabrikamızda biz kolaylaştırıyoruz. Ürünümüz size ulaştığında, teknik föyünde yer alan değerlerde, gerek varsa inceltip, iyice karıştırıp, uygulamak gerekir. Uygulama aracı olarak, yapı malzemeleri satıcılarından kolaylıkla temin edebileceğiniz rulo, fırça, spatula, maskeleme bantı, yada pistole gibi aygıtları kullanabilirsiniz. Tüketicilerimizin kullanım detaylarına rahatça ulaşabilmeleri için her ürünümüzün etiketinin ön yüzünde "QR" kod mevcuttur. Söz konusu ürün üzerindeki bu kod, akıllı telefonlara taratıldığında, o ürünün tüm kullanım detayları, uygulama öncesi yüzey hazırlığı gibi teknik ve spesifik bilgilere kolaylıkla erişilebilir. Böylece uygulamadan kaynaklanabilecek hataların önüne geçilerek, doğru bir işçilik tekniği ile uzun ömürlü neticeler sağlanmış olur.

(8) ZBS ZEMİN BOYASINI TİNER İLE İNCELTMEDEN KULLANSAM DAHA KALİTELİ BİR UYGULAMA YAPMIŞ OLURMUYUM? :

Bu konu, çoğunlukla doğru zannedilen sıklıkla karşılaştığımız bir yanlıştır. Ürünün inceltilerek, minumum 2 kat halinde uygulanması gerekmektedir. Bu sayede, zeminde daha güçlü aderans (tutunma) sağlandığı gibi, maximum darbe dayanımı, mükemmel bir yayılma ve uzun sureli kullanım imkanıda sağlanmış olur. Ürün, inceltilmediği taktirde; sarfiyat artar, rulo ilzleri olur, homojen yayılma olmaz, aderans zayıf olur ve yüzeyde tek kat kalın bir doku katmanı olacağı için çatlamalar meydana gelir. Birçok tüketicimiz, inceltme yapıldığında boyanın kalitesinin düşeceğini zannettiği için inceltmeden direkt olarak kullanmayı tercih etmektedir. Ürün açıklamalarımızda belirttiğimiz inceltme değerlerine bağlı kalınarak uygulama yapıldığında, sağlıklı ve uzun ömürlü neticeler aldığımızı görmekteyiz. 

 

(9) ZBS ÜRÜNLERİNİ NEREDEN VE NASIL TEMİN EDEBİLİRİM. BAYİLİKLERİNİZ VARMI? :

ZBS Boya ve Kimya San.Tic.Ltd.Şti olarak, imal ettiğimiz ürünlerimizi, bayilik sitemi olmadan, Türkiye'nin her noktasına, ücretsiz kargo ile tüketicilerimizin kapısına kadar, fabrikamızdan direkt sevk ediyoruz. Sitemizde yeralan, renk kartelamızdan seçeceğiniz her rengi yapabiliyoruz. www.zbsmarket.com online satış sitemizden 7/24 satınalma yapabilirsiniz. Onaylanan siparişiniz, renk durumuna göre 1-2 gün içinde imal edilip, tarafınıza teslim edilmek üzere sevkedilir. Telefon ile ulaşarak, sipariş vermek isteyen tüketicilerimiz için 0 (216) 577 25 05 sipariş hattımız mevcuttur.Bize göre; akıllı telefona sahip olan her birey yada kurum bizim için bir "ZBS" bayisidir. 

 

(10) ZBS ÜRÜNLERİNİ KOVA AMBALAJ DIŞINDA DAHA KÜÇÜK MİKTARLARDA ALABİLİRMİYİM?:

Ürünlerimizin imalat şekline göre minumum dolum miktarları sitemizdeki ürün açıklamalarında ve  www.zbsmarket.com online satış sitemizde yeralmaktadır. Belirtilen kova değerlerinin ve dolumlarının dışında daha küçük imalat yapamıyoruz.

 

(11) ZBS ÜRÜNLERİNDEN NUMUNE ALABİLİRMİYİM?:

Bedelli yada bedelsiz numune çalışmamız malesef bulunmamaktadır. Deneme amaçlı bile olsa en küçük ürün dolumu olan ambalaj alınmalıdır.

 

(12) DEVAMI OLAN SİPARİŞLERDE RENK FARKI ÇIKARMI?:

Farklı kazanlarda üretilen aynı renk ürün bile olsa, kazanlar arası renk tonu farkı çıkabilir. Bu yüzden, siparişlerinizi bildirirken tek kazanda, 1 seferde üretebileceğimiz adetler olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Siparişinizin adetlerini hesaplarken, 1 kova fazla olması, eksik kalmasından daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Web sitemizde belirttiğimiz sarfiyat değerleri ortalama verilerdir. Zemin türü ve yapısına göre farklılıklar gösterebilir. Kesin sarfiyatı bilmek için öncesinde,1 kova ürünü zemininizde uygulayarak, tecrübe edebilir, buna göre kesin sarfiyatınızı ve alım adetlerinizi belirleyebilirsiniz.

 

(13) ZBS ZEMİN BOYASI'nın GARANTİSİ VARMIDIR.? ZEMİNİMDE NE KADAR SÜRE KALIR?:

Her tüketicinin zemin yapısı ve zemin trafiği birbirinden farklılık gösterdiği için belli bir süre ve garanti teminatı oluşturabilecek matbu bir ifade telaffuz edemiyoruz. Bu yüzden garantisi yoktur. Her zemin yapısı kendi içinde değerlendireleceğinden, kesin çözüm ve sağlıklı bir etki için gerekirse, öncesinde, zeminde 1 kova uygulanarak, yaşlandırmaya bırakılıp, elde edilen sonuçlara göre kesin karar sahibi olunabilir. Ürünlerimizin, teknik spesifikasyon değerleri oluşturulurken, en yakın ortalama rakam ve veriler baz alınmıştır.   ZBS Zemin Boyası ürünümüz, yaya ve araç trafiğinin oluşturabileceği darbe ve aşınmalara karşı maximum direnç sağlayabilecek bir yapıda imal edilmektedir. Ar-Ge'mizde yaptığımız yaşlandırma testi çalışmalarımızla bu özelliklerini sürekli iyileştirip, geliştirmekteyiz.

 

(14) SÜREKLİ TOZUMA YAPAN BİR ZEMİNİM VAR. BURAYA ZBS ZEMİN BOYASINI UYGULAYABİLİRMİYİM?:

Önce "Tozumalı Zemin" ne demek bunu anlayalım: Çimento esaslı yüzeylerde, süpürüldükçe yada temizlendikçe sürekli olarak, zeminden kopan mikron boyutlarında toz parteküller oluşuyorsa, biz bu zemini "Tozumalı Zemin" olarak adlandırabiliriz. Bazı tüketicilerimiz, Tozumalı Zemin derken, dışarıdan zemine gelen tozu kast ediyorlar. Bu tip bir zemin Tozumalı Zemin olarak isimlendirilemez. Tozumalı Zemin'in ne olduğunu anladığımıza göre, bu tip bir zemininiz mevcutsa ne yapabilirsiniz? ZBS Anti-Toz ürünümüzü bu tip zeminler için ürettik ve zaman ve içinde iyileştirerek, geliştirdik. ZBS Anti-Toz 'un çok ince ve şeffaf (transparan) yapısı gereği, çimento esaslı zeminler tarafından, hızla emilir ve bu emilim gerçekleşirken, beraberinde zemindeki toz partekülleride zeminin içinde hapsolur. ZBS Anti-Toz 'un yüzeyde bıraktığı film tabakası sayesinde, hem dekoratif bir yüzey görüntüsü oluşur. Hemde sıkılaşan ve sertleşen yüzey sayesinde, zeminin toz oluşumu özelliği bertaraf oılur. Zemindeki bu iyileştirme sonrasında, dilerseniz mevcut zemin üzerine, ZBS Zemin Boyası  ürünümüzü uygulayarak, renklendirebilirsiniz.

 

(15) ZBS ZEMİN BOYASI KİRLENİRMİ?:

Ürünümüzün üzerinde oluşan araç ve yaya trafiği gerekçesiyle kirlenmeler olasıdır. Lastik tekerlekli araçlar,  ZBS Zemin Boyası üzerinde kauçuk lastik izi olarak tabir ettiğimiz lekeler bırakabilir. Yada farklı sebepler ile zemin üstü trafiğine bağlı olarak kirlenmeler oluşabilir. Lekenin cinsine ve kuruma süresine göre, su ve fırça ile üzerinde, kısmen yada tamamen temizlik yapılabilir. İsterseniz, geç kirlenip, kolay temizlenme etkisini maximum derecede artırmak ve parlak bir yüzey elde etmek için, ZBS Zemin Boyası üzerine tek kat olarak, şeffaf, ZBS Zemin Guard vernik ürünümüzü uygulayabilirsiniz. Ancak, bu durumda bile, kirlenme asla olmaz yada hertürlü kir %100 çıkar diyemeyiz.

 

(16) ZBS ZEMİN BOYASI EPOKSİMİDİR?:

ZBS Zemin Boyası Epoksi değildir. Epoksi ürünler çift kompenantlı olur. ZBS Zemin Boyası tek kompenantlı ve kullanıma hazırdır. Epoksi sistemleri tüketici kendisi uygulayamaz. Dışarıdan işçilik hizmeti alması lazım ve self levining dediğimiz bir kaplama yöntemi ile uygulanır. Epoksi sistemler güneş gören açık alanlarda uygulanmaz. Epoksi sistemlerin uygulama süresi çok uzun ve zahmetlidir. Ayrıca m2 birim fiyatları çok yüksektir. ZBS Firması olarak, kendimizde bir Epoksi üreticisiyiz. Hızlı, pratik ve ekonomik çözüm için Epoksi kalitesine en uygun ve en hızlı kuruma süresi olan ürün hiç şüphesiz ZBS Zemin Boyası'dır.

 

(17) RENK ve RENK FARKLILIKLARI ÜRÜN KALİTESİNE ETKİ EDERMİ?:

Tüm renklerimizde kalite değerlerimiz aynıdır. Ancak, dominant renkler olarak ifade edebileceğimiz (Turuncu, Kırmızı, Mor ve tonları) ve/veya buna yakın renk tonlarında, zeminde rulo izleri görülmesi olasıdır. Bu durumdan etkilenmemek için rulo izi kaybolana kadar fazla kat uygulayabilirsiniz yada renk tercihinizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca, ZBS Zemin Boyası ürünümüz yarı mat dokuda üretildiğinden, koyu ve koyuya doğru olan renklerde, tırnaklama dediğimiz mat yüzey çizilmeleri olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için ZBS Zemin Guard ürünümüzü tek kat olarak uygulayabilirsiniz. 

 

(18) ZBS ZEMİN BOYASI YÜZEYİN DOKUSUNU DEĞİŞTİRİRMİ?

ZBS Zemin Boyası ürünümüz yüzeyde film tabakası şeklinde bir koruyucu katman oluşturduğundan, Zemindeki mevcut yüzey dokusu yada yüzeyde bulunan derz, yarık, kot, v.s gibi boşluk ve açıklıkları doldurmaz. Dolgu ve tamiratler için uygulama öncesinde, ZBS 2K Zemin Tamir Macunu ürünümüzü kullanarak, yüzey hazırlığı yapılmalıdır.

 

(19) ZBS ZEMİN BOYASI ARTARSA ÜRÜNÜ NASIL MUHAFAZA EDEBİLİRİM?:

Elinizde kullanımızın dışında artan ürünümüz varsa, üzerini 1mm örtecek kadar Selülozik Tiner ilave ederek, hava girişini kesip, kapağını sıkıca kapatıp, uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

 

(20) ZBS ZEMİN BOYASI ÜZERİNE, ZBS ZEMİN GUARD ÜRÜNÜNÜ KULLANMAK ZORUNDAMIYIM?:

ZBS Zemin Boyası ürünümüz yarı mat bir dokuya sahiptir. Daha parlak görülmesini ve geç kirlenip kolay temizlenmesini isterseniz, ZBS Zemin Guard ürünümzü tek kat olarak uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda maximum bir su yalıtım etkiside yaratmış olursunuz. Onun dışında kullanmanızı gerektirecek bir husus yoktur.

(21) ALAN METRAJIMA GÖRE SİPARİŞ VEREBİLECEĞİM KOVA ADETLERİNİ NASIL HESAPLAYABİLİRİM?:

ZBS Zemin Boyası ürünümüz'ün 20 kg.lık 1 kovası ile çift katta, ortalama 70-80 m2 alanı uygulayabilirsiniz. Üzerine,  ZBS Zemin Guard uygulamak istediğinizde, 12 kg.lık 1 kovası ile tek katta ortalama 120-140 m2 lik 1 alanı uygulayabilirsiniz. Üretimini yaptığımız diğer tüm ZBS markalı ürünlerimizin teknik ve sarfiyat değerleri, ürün linkleri içinde bildirilmiştir. Her zemin yapısı ve türü birbirinden farklı olabileceği için, paylaştığımız bu değerler, AR-GE laboratuvarlarımız'da belirlenen, ortalama değerler olup, kesin sarfiyat için garanti oluşturmaz. Kesin sarfiyat değeri için küçük bir ambalaj alarak, zemininizin ufak ve görünmeyen bir bölümünde deneme uygulaması yaparak, netleştirebilirsiniz.  Bu neticeye göre sipariş adedinizi belirlemeniz daha kesin ve net bir hesap yapmanıza olanak tanır.

 (22) SATIN ALDIĞIM ÜRÜNÜ İADE EDEBİLİRMİYİM?:

ZBS Zemin Boyası yada imalatını yaptığımız tüm renkli ürünleri stokta hazır olarak, önceden üretip, bulundurmuyoruz. ZBS renk kartelasından seçeceğiniz 300 adet renk içinden, siparişinize özel olarak, hızla imalata giriyoruz. Açılmamış dahi olsa, ürünün kovasının artması, tarafınıza gelen renkten vazgeçme (imalattan sonra, renk değişikliği talebi gibi) yada cayma ve vazgeçmeye dayalı, tüketici odaklı sair sebeplerden, üretilmiş ve/veya sevkedilmiş  ürünlerde, iade ve üretilmiş üründe iptal kabul edemiyoruz.  Ancak, www.zbsmarket.com online satış sitemiz içinde yayınladığımız "iptal ve iade şartları" protokolünde belirlediğimiz hükümler geçerlidir.

(23) ZBS ZEMİN BOYASI UYGULAMASINI YAPTIKDAKTAN SONRA LOKAL OLARAK KALKMALAR OLDU. BUNUN SEBEBİ NEDİR?:

ZBS Zemin Boyası  ürünümüzün çok üstün nitelikte ve mükemmel değerlerde aderans (yapışma) kabiliyeti mevcuttur. Ancak, RESİM-1 ve RESİM 2 de görüldüğü gibi, uygulamadan hemen sonra yada belli bir süre sonra, uygulama alanının muhtelif bölgelerinde, zeminden ayrılan (kopan, yapışmayan) bölgesel durumlar oluştuysa, bunun birden fazla sebepleri vardır. Öncelikle şunu ifade edebiliriz. Üründe aderans problemi olsa, uygulanmış bölgeden kısmi olarak değil, komple bir kalkma söz konusu olur. Diğer sebeplere göz atacak olursak, şöyle sıralayabiliriz. (1) Uygulama öncesinde zemin temizliği suyla yapılmışsa, yüzey kurusa bile, zeminin içine işleyen nem daha geç kuruyacağından, nemli kalan bölgeler olmuş olabilir. Bu bölgelerdeki nem, sonradan dışarı çıkmak isterken ürünün aderans yapısına zarar vermiş olabilir. (2) Ürünümüz selülozik tiner ile %5-8 oranında inceltilmeden rulo ile uygulanmışsa, kalın kalan bölgeler yüzünden olabilir. (3) Zeminde aderansı tehdit edebilecek, petrol türevli lekeler yada bölgeler olmuş olabilir. Yağ lekeleri gibi petrol türevli lekeler asla su ile yada deterjanlar ile temizlenmez. Buralarda kesinlikle Selülozik tiner kullanılmalıdır. Bazı tüketicilerimiz, Selülozik tiner yerine, Sentetik tiner ile temizlik yapıyorlar. Buda son derece yanlıştır. Çünkü, Sentetik tinerde yapısı gereği, bünyesinde yağ ihtiva eder. (4) Uygulama yapılan bölge, toprağa değen, nem izolasyonu olmayan taban betonu ise; betonun topraktan gelen nemi emerek, uygulamanın yapıldığı yüzeyinden tahliye etmek istemesi gerekçesi ile ürünün aderans yapısına zarar vermiş olabilir. (5) Uygulama yapılan ortamdaki düşük hava sıcaklığı gerekçesi ile, uygulanmış bölgenin genelinde tam kürlenme kuruması daha geç oluşacağından, bazı bölgelerde, sertleşme kuruması tamamlanmamış olabilir. (6) Uygulama yapılan beton zemin üzerinde, zemin kürü olarak ifade ettiğimiz, parlak görünümlü ve sertleştirici ihtiva eden, yüzeyde kimyasal bir doku katmanı uygulaması yapılmışsa, bu doku üzerine aderans etkisi oluşmamış olabilir. Zira, her yapı kimyasalı üreticisinin kullandığı zemin kimya ürünleri birbirlerinden farklı yapılarda olabiliyor. (7) Uygulama öncesi, beton yüzey üzerinde; kendini taşıyamayan, gevşek, tozumalı yada iyi temizlenmediği için zeminde kalmış toz parteküllerinin oluşturduğu bir zemine uygulama yapılmışsa, bölgesel yada genel anlamda aderans tehditi oluşmuş olabilir.

Yukarıda paylaşatığımız bilgilerin tamamı ZBS Zemin Boyası ürünümüzün web sitesindeki ürün tanımında, video ve görsellerle zenginleştirilerek anlatılmaktadır. Aynı zamanda daha pratik ve kolay ulaşım için tüm ürünlerimizin ambalajları üstündeki etiketlere, her ürün tanımı için "QR" kod koyduk. Bu kodu akıllı telefonunuza tarattığınızda, o ürünün tüm uygulama bilgilerine, video ve görsellerine, kolayca ve anında ulaşabilirsiniz. Ayrıca, tüketicilerimizin dikkatini çekerek, hatırlatıcı ve ikaz edici olmak adına, ürünlerimiz fabrikamızı terketmeden önce, kapaklarının üstüne kırmızı renkli bilgilendirme ve yönlendirme etiketleri yapıştırıyoruz. Tüm bunları; ZBS ürünlerimizi tercih ederek, satınalma yapan, değerli tüketicilerimizin, ürünlerimizden en yüksek performansı alarak, uzun ömürlü ve sağlıklı bir uygulama gerçekleştirebilmeleri için yapıyoruz. O yüzden sizler için paylaştığımız bu değerli bilgilere sahip olmadan, ürünlerimizi uygulamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

(24) WEB SİTESİNDE YAYINLANAN, EKRAN KARTELASI RENKLERİ İLE GERÇEK KARTELA ARASINDA GÖRÜNTÜ FARKI VARMIDIR?:

ZBS Boya olarak tüm dünyada bilinen, uluslararası geçerliliği olan RAL kartelası renklerini ve orijinal kodlarını kullanmaktayız. Ral kartelası; Tekstil, Otomotiv, Mobilya, Kozmetik ve daha birçok sektörde sıklıkla kullanılan ve çok tercih edilen bir renk hazinesidir. Web sitemizde yayınladığımız ekran kartelası, RAL renklerinden seçtiğimiz 300 ayrı renk kodudur. Ekranlardaki ışık, çözünürlük, boyut ve yansıma etkilerinin oluşturdukları farklar, renklerin gerçek görüntüleri ile karşılaştırıldığında yanılma etkisi oluşturabilir.

Bilgisayar, telefon yada tablet ekranları sadece, kırmızı, mavi ve yeşil renkli ışıkları gösterebilir. Sarı ışığı direkt olarak asla gösteremez. Sarı renk spektrumunu ekranlarda üretebilmenin bir yolu yoktur. Sarı ışığın dalga boyu, kırmızı ve yeşilin arasında olduğundan, bilgisayar yada telefonunuzun, gözünüzü kandırabilmesi için yapacağı tek hareket, ekranınıza biraz kırmızı ve biraz yeşil ışık göndererek, suni bir sarı renk yaratmaktır. Böylece ortaya çıkan görseli gözümüz sarı veya tonları olarak algılar. Buda karteladaki gerçek renkle ciddi ton farkları yaratabilir. O yüzden ekran üzerindeki kartela sadece ışıklardan oluşmuş bir renk armonisisidir ve sadece fikir verebilmek için yayınlanmıştır. Satın aldığınız ve tarafınıza sevk edilen üründe renk farkı olduğunu düşünüyorsanız. Gelen ürünün renk kodu ile RAL kartelasındaki renk kodunu birebir yanyana tutarak karşılaştırın. Renklerin uyuştuğunu ve tuttuğunu göreceksiniz.

(25) SİPARİŞİM ELİME ULAŞMADI. NE YAPABİLİRİM?

ZBS olarak, siz tüketicilerimizden gelen tüm siparişleri, ortalama 1 gün içerisinde imal ederek, tarafınıza ulaştırılması için, ücretsiz kargo ile, anlaşmalı kargo firmasına teslim etmekteyiz. Dünyada ve tabiki ülkemizde yaşadığımız küresel pandemi salgını neticesinde, adrese teslim alışverişlerin yoğunlaşması ile, talebe cevap vermeye çalışan taşımacılık sektörünün, teslim sürelerinde, ara sırada olsa, birtakım gecikmeler yaşandığını görmekteyiz. Geciken teslimatların akıbetini öğrenmek için www.zbsmarket.com sitemizde bulunan, “kargom nerede” köşemizden bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için, sistemden ya da 0 216 577 25 05 no’lu hattımızı arayarak, tarafımızdan, siparişinize özel olarak üretilen, kargo takip numaranızı öğrenmeniz gerekmektedir.

Özellikle acil olan siparişlerinizde, kargo kaynaklı gecikmelerden etkilenmemek için, siparişinizi mümkün olduğunca, tarafımıza erken bildirmenizde yarar vardır.

Kargoda kaybolan ya da akibeti bilinmeyen siparişleriniz için, hızlı bir şekilde tekrar üretime girip, yeniden sevk işlemi başlatmaktayız. Eski sipariş için kargodan iade isteyerek, tarafımıza teslimini sağlamaktayız.

(26) DOĞAL TAŞ-TRAVERTEN-PARKE TAŞ GİBİ ZEMİNLERİMDE, BETON VE ASFALT GİBİ PERFORMANS ALABİLİRMİYİM?

Uygulama yapılacak zemin, doğal taş, traverten, parke taş yada v.b bir zemin ise, ZBS Zemin Boyası yada ZBS Nano Zemin  Boyası uygulaması yapılmadan önce kesinlikle, görünmeyen ve küçük bir yerde deneme uygulaması yapılmalıdır. Zira, ZBS Zemin Boyası yada ZBS Nano Zemin Boyası ürünümüz ağırlıklı olarak, Beton ve Asfalt zeminler için geliştirilerek, formule edilmiştir. Örneğin C30 beton, dünyanın her yerinde aynı şekilde C30 betondur. Aynı durum Asfalt zeminler içinde geçerlidir. Bu bilgilere vakıf olduğumuz için ürünlerimizi formule ederken ve aşındırma-yaşlandırma testlerimizde bu değerlere göre ürünlerimizi geliştirmekteyiz.  Ancak, doğal taş, traverten, parke taş gibi ürünlerde; taşın çıktığı ocak, taşın doğal yapısı yada zamana karşı göstereceği performansları, Beton ve Asfalt zeminlerde olduğu gibi önceden bilemeyiz. Bazı taşlar, doğaları ve çıktıkları ocak yapıları gereği, güneş (UV) ve meteorolojik koşullara bağlı olarak, zamanla kendine has bir kimyasal reaksiyon verebilirler. Örneğin yoğun bir şekilde, kendi yapısı içinde, tozuma üretebilirler. Bu durumu önleyebilmek için uygulama öncesi, tozuma yoğunluğuna göre 1-3 kat olarak ZBS Anti-Toz ürünümüz uygulanabilir. Buna rağmen tozuma kesilmezse bu zemin boyanamaz diyebiliriz. Bu yüzden, bu tip zeminlerde, emin olabilmek adına, her zaman, zeminin küçük bir bölgesinde deneme uygulaması yapılarak, sonuca göre netice almak çok önemlidir.       

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.